Ziua educatiei nationale

Proiect educational

CALATORIE IN LUMEA EDUCATIEI!

                Proiectul educational  Calatorie in lumea educatiei! este destinat elevilor claselor V-VIII si a fost derulat in data de 5.10.2015 cu ocazia Zilei Internationale a Educatiei, in parteneriat cu Casa Corpului Didactic Neamt, Scoala Gimnaziala ,,Daniela Cuciuc” Piatra-Neamt si Scoala Gimnaziala ,,Nicolae Buleu” Margineni.

Laboratorul creativ  a vizat celebrarea educatiei si a tuturor educatorilor. Elevii au creionat in creatii literare si plastice, in colaje si postere care sa ilustreze lumea scolii si idea de educatie, pretuirea si admiratia fata de dascalii lor. Imaginatia, creativitatea si originalitatea copiilor a fost ilustrata in creatii literare cu teme specific: Cum va arata scoala mea peste 100 de ani …, Daca m-as intalni cu educatia, i-as spune …, Omagiu dascalilor mei, Profesor pentru o zi. De asemenea, elevii si-au dezvaluit competentele actoricesti, prezentand un joc de rol cu caracter didactic: elevul silitor (educatia) versus elevul nesilitor.

Scopul activităţilor desfăşurate este consolidarea atitudinii de apreciere a

elevilor în ceea ce priveşte educaţia şi conştientizarea importanţei continuării educaţiei pe tot parcursul vieţii.

03

01

04

02