Compozitie Dorneanu Ioana-Teodora

   “Omul nu este decât o trestie cea mai fragilă din natură: dar este o trestie gânditoare…
   Un abur, o picătură de apă sunt dejuns a-l ucide.
dar chiar dacă universul întreg l-ar zdrobii, omul tot ar fi mai mobil decât cel care-l ucide.”

˜Pascal˜

   
   Vorbim despre fiinţa cea mai complexă întâlnită în univers.
Omul nostru e cel care nu vrea decât să-şi vadă traiul său şi a celor apropiaţi lui, cât mai bun; vedem că fiecare se vrea cât mai frumos şi mai bogat, cât mai inteligent şi mai sus într-o funcţie, DAR când filozoful Blaise Pascal ne-a numit pe noi “O trestie cea mai fragilă din natură”, nu vrea decât să ne arate că oricât de înţelepţi, bogaţi, inteligenţi sau frumoşi am fi ca şi trestia, putem cădea de la o înălţime ca şi trestia când este luată de valurile apei.
    Adică, cu alte cuvinte, omul se dovedeşte a fi slab pe plan psihic, atât de fragil, “ca o trestie gânditoare” cum a definit-o Pascal, dar se comportă şi capătă mentalitatea unui atotputernic, neobosit şi invincibil pentru că noi o dată ce-am căzut jos, avem tendinţa, puterea şi voinţa de-a ne ridica şi de-a ne spune: “Nu-i nimic, mâine va fi mai bine”.
     Dar dacă universul l-ar ucide pe om, ar distruge spiritoalitatea lui normal că omul tot ar fi mai nobil pentru că omul este mai nobil şi mai presus decât moartea.

Dorneanu Ioana-Teodora